Skip to Navigation

Poruchy trávení a vstřebávání

Maldigesce popisuje neschopnost jednotlivce trávit potravu ve střevě [1] – malabsorpce je neschopnost absorbovat živiny, které byly získány trávením potravy ve střevě.[1]

Mezi příčiny malabsorpce patří [2]:

 • vrozená srdeční vada
 • cystická fibróza
 • gastroenteritida
 • HIV infekce
 • jaterní onemocnění
 • syndrom krátkého střeva
 • batolecí průjem

Maldigesce i malabsorpce mohou vést k deficitům vitamínů a minerálů stejně jako bílkovin a energie. Následné komplikace závisí na tom, které živiny jsou ovlivněny. Nedostatek vápníku a vitamínu D například vede ke vzniku křivice a osteopenie.[3] Nedostatek železa způsobuje anémii.[4] Nedostatek zinku je spojován se špatným růstem.[5,6] Problémy se vstřebáváním bílkovin, tuků a sacharidů mohou vyústit v úbytek hmotnosti a podvýživu doprovázenou chřadnutím, ve vážných případech i zpomalením růstu.

Pro děti s malabsorpcí/maldigescí je často doporučována semielementární výživa. Tato výživa obsahuje naštěpené (hydrolyzované) bílkoviny, směs tuků se středně dlouhým a dlouhým řetězcem s jednoduchými cukry, které jsou snáze stravitelné/absorbovatelné.

Reference:

 1. World Gastroenterology Organisation (WGO) Practice Guideline: Malabsorption  (http://www.worldgastroenterology.org; cited 29 Feb 2012)
 2. Kleinman RE (ed). Pediatric Nutrition Handbook. Policy of the American Academy of Pediatrics. Elk Grove Village, 6th edition 2009.
 3. Brunner R, Doderlein L. Pathological fractures in patients with cerebral palsy. J Pediatr Orthop B 1996 Fall;5:232-8.
 4. Worldwide prevalence of anemia 1993-2005. WHO Global Database on anemia. Edited by Bruno de Benoist, Erin McLean, Ines Egli & Mary Cogswell. World Health Organisation, Geneva, 2008.
 5. Walravens PA. Nutritional importance of copper and zinc in neonates and infants. Clin Chem 1980;26:185-9.
 6. Prasad AS. Impact of the discovery of human zinc deficiency on health. J Am Coll Nutr 2009;28:257-65.
 7. Lambert B, Macdonald A, Booth IW. An open prospective randomised comparison of a newly available high energy enteral feed, with a conventional formula designed for children aged 16years. Proc Nutr Soc 1996;56:185A.