Skip to Navigation

Oslabení organizmu a malnutrice

Celkové oslabení organizmu (sešlost) je považováno za geriatrický syndrom [1] a jedná se o stav, kdy u seniorů existuje vysoké riziko poškození zdraví. Vzhledem k poklesu fyziologických rezerv mohou mít zesláblí jedinci, kteří jsou konfrontováni se zátěžovou situací, vyšší riziko invalidity, nemoci, hospitalizace nebo úmrtí [2].

Vysoká prevalence podvýživy mezi zesláblými seniory

Podvýživa je mezi seniory s celkově oslabeným organismem častá, její prevalence se pohybuje mezi 20 % -  60 % [3]. Pro podvyživené seniory je charakteristický nežádoucí úbytek hmotnosti a/nebo akutní či chronická nerovnováha mezi příjmem a nutričními nároky.

Nízký příjem proteinů a ztráta svalové hmoty u zesláblých seniorů.

Příjem energie a proteinů s věkem klesá a až 25 % seniorů může mít nedostatečný denní příjem živin. Bylo prokázáno, že v porovnání se seniory v plné fyzické síle je příjem proteinů u esláblých seniorů nižší, což zvyšuje riziko ztráty svalové hmoty. To může mít negativní vliv na funkci svalů, mobilitu a nezávislost a vést ke zhoršení kvality života.

Proto je pro obnovení fyzické síly a zlepšení klinického stavu doporučeno podávat zesláblým seniorům (na doporučení zdravotníka) přípravky tekuté výživy s vysokým obsahem proteinů.

Reference:

  1. Fried LP, Tangen CM, Walston J, et al. for the Cardiovascular Health Study Collaborative Research Group. Frailty in older adults: evidence for a phenotype. J Gerontol A Biol Sci Med Sci 2001;56:146–56.
  2. Abellan van Kan G., Rolland Y., Houles M., Gillette-Guyonnet S.,  Soto M., Vellas B. The Assessmentof Frailty in Older Adults. Clin Geriatr Med 2010; 26 : 275–286
  3. Stratton R, Green C, Elia M. Disease-related malnutrition: an evidence based approach to treatment. Wallingford: CABI Publishing; 2003.